10 інновацій в медицині, які будуть доступні в 2018 році

Перша в світі «штучна підшлункова залоза»

З 2016 року агентство FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США) схвалило першу в світі гібридну систему доставки інсуліну для пацієнтів з діабетом першого типу.

Комплект обладнання (глюкометр безперервної дії + інсулінова помпа) працює за принципом замкнутої системи і автоматично виконує відразу три функції: вимірює рівень глюкози в крові, розраховує і вводить необхідну кількість інсуліну. Це значно зручніше традиційного підходу, при якому кожну операцію треба виконувати окремо. Систему можна назвати гібридної, тому що пацієнт повинен вручну вводити планований графік харчування і вимагати введення інсуліну.

Система зручна у використанні, мобільна і поміщається в кишеню джинсів. При цьому експериментально доведено, що новинка допомагає стабілізувати рівень цукру в крові: у підлітків – з 7,7% до 7,1%, у дорослих – з 7,3% до 6,8%.

Позитивні результати дослідження привели до того, що технологія була схвалена FDA раніше очікуваного терміну. Тому вже в 2018 р система вийде на ринок і, безсумнівно, спростить життя людям, які страждають від цукрового діабету. Експерти впевнені, що успіх цієї розробки прискорить появу аналогічного продукту для хворих на діабет другого типу.

Нейромодуляціі для лікування обструктивного апное сну

Традиційний метод лікування апное, СІПАП, має побічні ефекти: небажаний шум, непереносимість тиску, роздратування від маски, клаустрофобія, закладеність носа, сухість у роті і багато іншого. Приблизно 40% пацієнтів говорять про те, що уві сні вони мимоволі знімають свої маски.

Нейромодуляціонная система позбавлена ​​цих недоліків.

Вже зараз у продажу можна знайти імплантат, який стимулює дихальні м’язи під час сну. Така система являє собою датчик дихання і провід для стимуляції з батареєю. Контролюється вона за допомогою дистанційного пульта. Під час сну людини система відстежує його дихання і стимулює мову і горло, щоб дихальні шляхи залишалися відкритими. Для імплантації пристрою застосовують мініінвазивних хірургію. Клінічні випробування показали значне зниження індексу апное-гіпопное, маркера тяжкості апное уві сні і кисневої десатурации.

Очікується, що нова система нейромодуляціі стане основним методом лікування СОАС і допоможе мільйонам людей, що страждають подібними розладами сну.

Рекордне зниження рівня ЛПНЩ-холестерину

Надлишок «поганого» холестерину (ліпопротеїдів низької щільності, ліпопротеїнів низької щільності) в організмі викликає атеросклероз – утруднюється кровообіг через артерії в серці, мозку, нирках і кінцівках. Результати плачевні: стеноз сонної артерії, захворювання периферичних судин, стенокардія, хронічна ниркова недостатність, ішемія серця щорічно забирають безліч життів.

Вчені та лікарі десятиліттями борються з підвищенням ЛПНЩ-холестерину. Так, в 1986 р було схвалено перший статини. Ці препарати блокують фермент, який печінку використовує для виробництва холестерину. А недавно вчені розробили перші ліки-інгібітор для пацієнтів з генетичною схильністю до підвищення рівня «поганого» холестерину і з непереносимістю статинів.

Дослідження показали рекордне зниження рівня ЛПНЩ – до 75%, причому без якихось серйозних побічних ефектів. Таке лікування на 20% зменшує ризик смерті від серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарда та інсульту.

Дистанційне лікування

Віддалений моніторинг здоров’я і лікування вдома дозволяють оперативно і своєчасно надати допомогу хворому. Таким чином зручно стежити за станом пацієнтів, які нещодавно перенесли операцію, тяжкохворих і немічних людей. Це значно економить час і кошти.

Останні кілька років подібна система дистанційного лікування проходила випробування. Особливу роль тут відіграють мобільні технології, оскільки більшість сучасних людей не випускає смартфон з рук. І в першу чергу це двосторонній відеозв’язок між пацієнтом і лікарем, а також віддалений моніторинг стану організму за допомогою прикріплених пристроїв. Пацієнт в будь-який час може зв’язатися з лікарем і отримати експрес-консультацію, а доктор, зі свого боку, може в онлайн-режимі стежити за життєвими показниками пацієнта і в разі потреби надати своєчасну допомогу.

Вакцинація нового покоління

Недавні спалахи епідемій Ебола і Зика показали, що ми не можемо дозволити собі роками шукати вакцини від захворювань. Щоб скоротити масштаби подібних епідемій, необхідно прискорити розробку вакцин і спростити їх доставку. Цим і займуться в 2018 р відповідні органи.

За останні роки в світі навчилися швидко розробляти протигрипозні вакцини. Тепер дослідження проводять з використанням тютюнових рослин, комах і наночастинок, а не курячих яєць, як раніше. Ці нові методи не тільки економлять час, але і дешевше колишніх.

Щоб спростити доставку і збільшити термін придатності вакцин, виробники використовують лиофилизацию (сухе заморожування). Це дозволяє доставити більшу кількість вакцин в місця епідемій і продовжити термін їх зберігання.

Статистика показує, що мільйони людей відмовляються від вакцинації просто тому, що не люблять уколи. Тому вчені також розробляють пероральні і інтраназальні вакцини.

Ці нові способи виготовлення, доставки, зберігання і введення вакцин можуть запобігти або принаймні скоротити кількість епідемій і окремих захворювань в світі.

Таргетная терапія раку грудей

В наші дні розгорнулася справжня війна з онкологією молочної залози. Основні види лікування – хіміотерапія, гормональна терапія, радіація – вельми ефективні, проте мають і негативні сторони. Тому лікарі і пацієнти роками мріяли про таргетной терапії. Уже кілька років існують препарати з класу інгібіторів для лікування лейкемії, раку передміхурової залози і яєчників. У 2018 р таким чином почнуть лікувати і рак молочної залози.

Тепер у BRCA1 / BRCA2-позитивних людей (які мають генетичну схильність до раку яєчників і грудної залози) з’явилася надія. Білки BRCA1 / BRCA2 експресуються з відповідних генів BRCA1 / BRCA2 в тканинах молочних залоз і інших органів, де вони допомагають усувати пошкодження ДНК або знищувати клітини, в яких репарація ДНК неможлива. Хіміотерапія часто пошкоджує «ракову» ДНК, проте гени BRCA можуть відновити хромосоми за допомогою полі (АДФ-рибоза) -полімераза (PARP). Дослідження в 2017 р показали, що у пацієнтів з раком молочної залози, які брали інгібітор PARP, наступала ремісія на сім місяців; якщо ж застосовували тільки хіміотерапію, ремісія тривала всього чотири місяці. Це вселяє надію, що незабаром лікування раку вийде на новий рівень.

Зростання ракових клітин в молочній залозі пов’язаний з надлишком протеїну HER2. Онкологія такого типу часто не піддається традиційним методам лікування. Але завдяки таргетной терапії досягнуто позитивних результатів, особливо в поєднанні з хіміотерапією. Одне дослідження показало довгострокові ремісії у кількох пацієнтів, які пройшли комбіноване лікування.

Хороші новини є і для пацієнток з ER-позитивним / HER2-негативним раком грудей. У 2018 року на ринку з’являться три нових інгібітора саме для цього типу онкології. Експерти вважають, що всі ці досягнення в області молекулярно-прицільного лікування раку допоможуть в майбутньому повністю відмовитися від хіміотерапії.

Охолодження проти випадіння волосся після хіміотерапії

Людям з онкологічними захворюваннями доводиться через багато пройти. Одне з неприємних наслідків хіміотерапії, особливо для жінок, – втрата волосся. У США з’явилася нова технологія, яка допомагає боротися з цією проблемою.

Система охолодження скальпа виявилася ефективною для жінок, які проходять ад’ювантна або неоад’ювантну хіміотерапію на ранній стадії раку молочної залози. Під час експерименту були використані шоломи з охолоджувальною рідиною всередині. Експерти вважають, що викликані холодом шкірна вазоконстрикция і зниження біохімічної активності допомагають зменшити сприйнятливість волосяних фолікулів до пошкодження.

В ході дослідження жінки носили охолоджуючий шолом за 30 хв до, під час і 90 хв після хіміотерапії. Проміжні результати показали, що у 50,5% пацієнток волосся не випали. Тоді як без використання шолома випадання волосся спостерігається у 100% хворих.

Система охолодження скальпа підходить не всім і поєднується тільки з деякими видами хіміотерапії. Однак травнем 2017 року вона була схвалена FDA.

Централізований моніторинг стану пацієнтів

Дослідження Американської асоціації серця показало, що 44% випадків серцевих нападів в стаціонарних умовах виявляють невчасно. Отже, майже половина пацієнтів не отримує своєчасну допомогу.

Централізований моніторинг допоможе врятувати життя мільйонам людей з серцевими нападами. В рамках дослідження було використано сучасне обладнання, включаючи датчики і камери високої чіткості для контролю артеріального тиску, частоти серцевих скорочень, серцевого ритму, дихання, пульсоксиметр та ін. Виявивши небезпечні ознаки, система подає сигнал. За перші 13 місяців випробувань, в яких брало участь 100 000 пацієнтів, система виявила і подала сигнал в 79% випадків серцевих нападів.

Після цих досліджень програма була вдосконалена і дозволила подвоїти кількість контрольованих пацієнтів на одного фахівця, поліпшити клінічні результати і скоротити час реагування.

Експерти прогнозують, що в 2018 р система, названа «всевидячим оком», буде впроваджена багатьма лікарнями по всьому світу і врятує життя мільйонам людей.

Експрес-відновлення після операції

Протягом десятиліть процедура підготовки до операції і післяопераційний період залишаються незмінними: відмова від їжі до, використання знеболюючих і постільний режим після. Ці рекомендації вважалися найкращим способом уникнути ускладнень.

Однак кілька медичних центрів взялися за розробку програми прискореного відновлення після операції (УВПО). Суть методики така: обмежити кількість опадів (замість них призначають альтернативні ліки, застосовують мультимодальне анальгезию), пацієнту рекомендують післяопераційний план харчування і фізичних навантажень. Недавні дослідження і експерименти показали, що УВПО знижує рівень ускладнень і сприяє швидкому відновленню після операції. Пацієнти краще себе почувають, у них швидше проходять такі симптоми, як нудота, атрофія м’язів, рідше буває інфікування і вони швидше виписуються з лікарні додому.

Згідно з іншим дослідженням за участю 9 000 пацієнтів, рівень ускладнень після операції скоротився на третину, причому кількість використаних опадів було на 21% менше, ніж зазвичай. Ще одне дослідження, про який повідомлялося в журналі Американської медичної асоціації, показало зниження смертності у хворих з резекцією колоректальной області. При використанні УВПО пацієнти зазвичай повертаються додому протягом 2-3 днів після операції.

У 2017 року в США хірургічні організації і великі системи охорони здоров’я почали співпрацювати для залучення фінансування і навчання лікарень, які бажають впровадити нову систему в більш широких масштабах.

Генна терапія проти спадкових захворювань сітківки

Очікується, що в 2018 р FDA схвалить використання генної терапії.

На даний момент не існує ефективних методів лікування спадкових захворювань сітківки, що викликають втрату зору. Приклад такої патології – деякі форми пігментного ретиніт. Найчастіше ця хвороба вражає дорослих. Відбувається збій, через який клітини фоторецептора починають вмирати, що призводить до нічної сліпоти та зменшення радіуса поля зору. Згодом настає повна сліпота.

Для вирішення цієї проблеми вчені і лікарі сподіваються використовувати віруси або вектори для доставки до потрібних клітин необхідних генів. Зокрема, передбачається, що буде схвалено застосування рекомбінантного вектора AAV2, що кодує функціональну копію гена RPE65.

У 2017 р FDA присвоїло генної терапії RPE65 статус ліки для рідкісних захворювань, а в жовтні група консультантів з охорони здоров’я США рекомендувала схвалити ці інноваційні підходи.

Similar Posts