Чхання на світлі і ще п’ять забавних генетичних ознак

Спочатку вчені розшифровували геном, щоб знайти причину виникнення деяких хвороб (а значить – їх профілактики та лікування). Але десятки років сумлінної вивчення ДНК людини призвели до того, що стали відомі кумедні ознаки, які продовжують життя хіба що тим, що викликають сміх.

Запах спаржі в сечі

Люди діляться на два типи: ті, хто розрізняє дивний запах сечі після прийому в їжу спаржі, і ті, хто не вважає. Ця особливість була відзначена давно, ще на початку XVIII століття, і поставила перед вченими питання: з чим це пов’язано – з нездатністю вловлювати запах, або з нездатністю організму переробляти спаржу в такі пахучі речовини.

Щоб з’ясувати це питання, вчені провели ряд досить кумедних, як неважко уявити, наукових експериментів і зробили відкриття. З’ясувалося, що обидві гіпотези вірні, а присутність дивних запахів в сечі після спаржі – це комплекс спадкових ознак. Розрізнення запаху залежить як від особливостей метаболізму спаржевої кислоти, так і від здатності розрізняти запах серосодержащего з’єднання метантіола.

Тип вушної сірки

Генетичним європейцям рідко приходить це в голову, але вушна сірка буває різна. Рідка і липка або тверда і суха – теж залежить від генів. Якщо у ванній кімнаті у вас стоїть баночка з ватяними паличками і дезодорант, ви, швидше за все, володар домінантного варіанту гена ABCC11.

Причому тут дезодорант? Виявляється, що тип вушної сірки також пов’язаний з потовиділенням. І власники рецесивного алеля ABCC11 до сухої вушної сірки в подарунок отримують знижений потовиділення (а значить менше число бактерій, які викликають неприємний запах). Більшість населення Азії – володарі рецесивного варіанту гена ABCC11, тому в цьому регіоні дезодоранти набагато менш популярні.

Чхання на світлі

Пам’ятайте в дитинстві, коли мама обсмикувала вранці штори, і в кімнату проникало світло, ви негайно чхали? Це зовсім не тому, що радянські гардини настільки пилові. Це у вас такий поліморфізм.

Така звичка називається світловий чхальний рефлекс. Це відбувається через те, що яскраве світло через фоторецептори ока викликає рефлекторне роздратування нервових закінчень слизової носа, і ви чхаєте. Дослідження 2010 року показало, що ознака є спадковим і зустрічається у 18-35% людей.
Є дані, що антигістамінні препарати знижують світлове чхання.

Абсолютний слух

Отримавши доступ до генетичних досліджень, вчені почали розважатися і перевіряти все підряд (особливо «видатні» здатності). Зібрали разом сім’ї музикантів з абсолютним слухом і провели генетичне тестування. Як не дивно, з’ясувалося, що є кореляція між спадковістю і абсолютним слухом. А ще між абсолютним слухом і так званої синестезією – здатністю «бачити» звуки і розрізняти їх кольору. Наприклад, до першої октави виявиться коричневої.

П’ятдесят відтінків сірого

Поки видатні музиканти бачать ноти, деякі не менш видатні люди не бачать кольори синього спектра. Саме ця рідкісна форма дальтонізму також успадковується по аутосомно-домінантним типом. Люди з домінантним алелем гена OPN1SW побачать логотип біомедичного холдингу «Атлас» таким:

На десерт – коли тягне на солоненьке

Любов до солоним огіркам – це не тільки тимчасове запаморочення в період виношування вагітності, але і генетична ознака. Його визначає ген PKL3, який кодує восьміспіральние рецептори, що відповідають за визначення солоного смаку як приємного.
В цілому, нічого страшного в «солоному» варіанті цього генетичного ознаки немає. Просто постарайтеся залазити в банку з огірками в першій половині дня і не натщесерце.

Similar Posts