Захисні маски і респіратори, їх види та особливості

В сучасний час пандемії коронавируса захисні маски і респіратори стали повсякденною необхідністю. Без них не пускають в громадський транспорт, супермаркети і торгові центри. Але крім формальних моментів, найголовніше – це важливий засіб запобігання поширенню вірусів та захисту здоров’я людей. Давайте трохи розберемося в видах респіраторів і масок, а також їх особливості.
Хірургічна маска – маска складається з 4 шарів: 2 зовнішніх, фільтрувальний шар і шар, який не пропускає рідину. Захищає оточуючих від великих крапель, бризок, аерозолів, біологічних рідин. Але не захищає самого власника маски від вірусів і бактерій. Термін використання – не більше 2 годин.
Процедурна маска – маска складається з 3 шарів: 2 зовнішніх і 1 фільтрувальний шар. Захищає – від дрібних повітряних частинок, пилу, і знижує можливість передачі збудників інфекційних хвороб. Але не захищає носія маски – від вірусів, бактерій та інших збудників, які переносяться по повітрю і викликають інфекційні хвороби. Термін використання – не більше 2 годин.
Тканинна саморобна маска – захищає від дрібних повітряних частинок і несприятливих погодних умов. Рівень захисту сумнівний і не підтверджений. Не захищає від вірусів і інших збудників інфекційних хвороб. У тому числі від коронавируса.
Респіратор типу FFP1 – захищає від аерозольних часток, слини та пилу. Застосовують для захисту від нетоксичного пилу і великих крапель аерозолів. Вони працюють краще, ніж медичні маски, але все ж не забезпечують захист від вірусів. Термін використання – 4-8 годин.
Респіратор типу FFP2 – респіратор зроблений з поліпропілену і поліізопрену, також у складі є алюміній і сталь. Підходить для роботи в умовах токсичного та канцерогенного пилу, наявності аерозолей, масла і води. Цей тип респіраторів, на думку експертів, може забезпечити захист від вірусу в багатьох випадках, але не гарантує її. Термін використання – 6-8 годин.
Респіратор типу FFP3 – необхідний при роботі з особливо небезпечними речовинами, радіоактивними матеріалами і при загрозі контакту з вірусами і бактеріями. Саме ці респіратори ВОЗ рекомендує використовувати персоналу і лікарям, які контактують з хворими або потенційно хворими людьми. Термін використання – 6-8 годин.
Важливо відзначити, що респіратори з клапанами дозволяють забезпечити захист від вірусів, але не запобігають поширенню вірусів та бактерій на оточуючих, якщо носій маски хворий.