Нові технології в медицині: загальний огляд

Найбільш проривні винаходу зазвичай відбуваються на стику декількох індустрій. Медицина не стала винятком – завдяки залученню інформаційних технологій (IT), мікроелектроніки і телеком-технологій виникли такі напрямки як Medtech, телемедицина, digital healthcare та інші.

Як змінюється сучасна медицина під впливом технологій, як будуть лікуватися люди майбутнього і чи можна вже сьогодні мріяти про вічне життя?

 

Medtech і телемедицина

Як можна зрозуміти з назви, Medtech – загальна назва індустрії, що охоплює створення інноваційного медичного обладнання та комплектуючі, ПЗ для нього. Технології з немедичною сфери приходять в медичну, і це дозволяє вирішити проблеми зі здоров’ям альтернативними шляхами. Наприклад, 3D-друк імплантатів, протезів та інше. Уже накопичено величезний обсяг досліджень в створенні синтетичних органів, які в майбутньому дозволять замінити непрацюючий природний орган. Не випадково в 2016 році американські і європейські компанії, що виробляють медичне обладнання, залучили в сумі близько $ 4 млрд інвестицій. В основному вкладали кошти в розробку серцевих клапанів, нейрохірургічних приладів, обладнання для гастроентерології та гінекології, і ортопедичні пристрої.

Також набирає популярності телемедицина, тобто, дистанційне надання медичних послуг, коли пацієнт і лікар розділені великою відстанню, при цьому зовсім не страждає якість послуг. Власне, консультації через відеозв’язок вже давно мали місце, однак їх ефект був досить обмежений. Справа в тому, що для лікаря дуже важливе значення має огляд пацієнта. Крім результатів аналізів він повинен бачити колір шкіри і очей, аномальні прояви на поверхні тіла. До недавнього часу для цієї мети використовувалися фотографії, однак вони не могли передати всі характеристики. Симптоматика шкірних захворювань присутній в 90% інших хвороб, тому це дуже важлива стадія діагностування. Але сьогодні з’явилося безліч інтелектуальних скануючих програм, які використовують технології розпізнавання зображень. І ці технології іноді розпізнають шкірні захворювання, такі як екзема, псоріаз, дерматит та інше краще, ніж людське око фахівця.

Варто відзначити і великий прогрес в сфері робототехніки, наприклад, роботів-хірургів. Особливо актуальні такі технології для операцій на очах, де людина не здатна забезпечити необхідну точність, а ось робот – цілком здатний. Нещодавно корпорація Johnson & Johnson Medical Devices Limited оголосила про придбання французької компанії Orthotaxy, розробника робототехнічних рішень для ортопедичних операцій, в тому числі в галузі хірургії колінного суглоба. Заснована в 2009 році, Orthotaxy розробила технологію заміни колінного суглоба. І хоча ця технологія все ще перебуває в стадії доопрацювання, придбання може сигналізувати про розвиток наступної великої категорії хірургічних рішень, пов’язаних з роботами.

Ще один важливий напрямок: високотехнологічна фармацевтика. Йдеться про доставку ліків в потрібний орган з подальшим виведенням продуктів метаболізму. Вже сьогодні є нанороботи, які доставляють ліки безпосередньо в уражену клітину. Більш того, зараз проходять тестування крихітних автономних роботів, які здатні працювати в якості інтелектуальних пристроїв доставки ліків для лікування раку.

Є перші успіхи і в лікуванні людини на генетичному рівні, коли ДНК піддають зміні з метою видалити можливу генетичну схильність до захворювань.

 

Гаджети як драйвер персоналізованої медицини

Одним із сегментів Medtech є розробка натільних електронних пристроїв. Багато експертів вважають, що завдяки їх повсякденному поширенню сьогодні настає ера персоналізованої медицини. Адже мікрогаджети, які здатні вимірювати серцебиття, тиск, цукор в крові, аналізувати виділення набирають популярність і стають більш доступними. Вважається, що саме персоналізована медицина дозволить у багатьох випадках попереджати небезпечні захворювання.

До речі, західна медицина вже давно переорієнтувалася на профілактику. За статистикою, близько 80% бюджетів там доводиться на профілактичну медицину, і тільки 20% – на лікування травм, різних гострих захворювань та пологи. Персоналізована медицина дозволяє розкривати важливі деталі аномального самопочуття. Коли був порушений серцевий ритм, коли був підвищений цукор, чому проблеми з диханням? Адже деякі хвороби можна точно діагностувати тільки в момент загострення. Електронні сенсори здатні вести облік і накопичувати дані про стан здоров’я пацієнта протягом багатьох років. Збираючи такі дані, лікар бачить загальну картину його здоров’я. Якщо ж об’єднати всі дані по родині пацієнта, то лікар побачить можливі генетичні схильності до тих чи інших хвороб.

А якщо зібрати анонімні дані всього населення планети? Тоді з’явиться можливість проаналізувати, які хвороби зараз є найбільш небезпечними для людини, визначити й локалізувати можливі епідемії тощо. Взагалі глобальна медицина знаходиться в стадії переходу від доказової до персоналізованої, а також від лікувальної парадигми до профілактичної. І оскільки зараз світова медицина все ще налаштована на стару модель, цей перехід буде дуже складним, – вважають експерти.

Дехто з фахівців відзначає, що медицина рухається в сторону концепції так званих 4P: predicted, prevented, personalize and private. Крім того, ми близькі до точки, коли тривалість життя буде обмежена тільки кількістю грошей. Але сума, необхідна для підтримки здоров’я, буде рости експоненціально з кожним прожитим роком. Через 10-15 років можна чекати появи переломного моменту, коли з кожним роком середня тривалість життя буде рости більше, ніж на 1 рік.

 

Digital healthcare

Взагалі, цифрове охорону здоров’я (англ. Digital health) – це об’єднання інформаційних і комунікаційних технологій, націлених на попередження та вирішення можливих проблем зі здоров’ям. Програмне забезпечення digital health можна розділити на 2 основні категорії: комунікаційні та орієнтовані на wellness-менеджмент. Перші – це онлайн-майданчики і сервіси, які допомагають знайти потрібного лікаря, отримати пораду або коротку консультацію у фахівця, записатися через електронну чергу в поліклініку тощо.

До Wellness-менеджменту зазвичай відносяться програми, призначені для контролю здорового способу життя, управління дієтою, фізичними навантаженнями. До речі, розробки в сфері digital health не є надто дорогими і наукомісткими, і це відкриває широкі перспективи для українських стартапів. Крім того, розробники можуть проявити себе і в сегменті блокчейн-рішень, про важливість яких для медицини також багато говорять.

Блокчейн в медицині

Чим може бути корисно зберігання даних за технологією блокчейн для медицини? Блокчейн використовується в медичній галузі для вирішення як мінімум двох завдань. По-перше, технологія дозволяє надійно зафіксувати кожне слово в історії хвороби. А для медицини це грає надзвичайно важливу роль, оскільки будь-яке відхилення або спотворення інформації призводить до іншого тлумачення діагнозу. Наприклад, якщо у пацієнта є алергічна реакція на ті чи інші ліки, інформація про це потрапляє в розподілений реєстр і завжди буде супроводжувати хворого.

По-друге, блокчейн дозволяє істотно знизити кількість фальшивих ліків. Поки ця технологія знаходиться на початковому етапі, проте кілька стартапів вже розробляють проект, згідно з яким в перспективі в блокчейн-реєстр буде заноситися весь ланцюжок постачання ліків. Це дозволить будь-якому відстежити походження ліків і виявити фальсифікат.

 

Опір області

Медицина – консервативна і дуже наукомістка індустрія, яка з великою пересторогою ставиться до будь-яких інновацій. Розробка нових формул лікарських речовин коштує сотні мільйонів доларів США, випробування нових ліків можуть проводитися роками і навіть десятками років. Щоб стався великий прорив в медицині – потрібні мільярди доларів і відповідний інтерес з боку великих корпорацій.

Консервативністю відрізняються як лікарі, так і пацієнти. Всіх пов’язують етичні міркування, усталені звички, неписані і офіційні правила. І виявляється, що для постановки діагнозу або лікування пацієнтам більш звично приходити на прийом і розповідати лікареві  історії особисто, а не через Skype або іншим подібним способом. І все ж звички можна змінити.

 

100, 200, 300 років?

Пару років тому головний футуролог Cisco Дейв Еванс заявив, що перша людина, яка доживе до 300 років, вже народився. Однак така цифра, на думку експертів, перебільшена. З одного боку, вчені вже сьогодні знають, які гени відповідають за старіння і як ці гени змінити, щоб теоретично людина могла жити нескінченно довго. Однак в медицині, як у жодній іншій сфері, працює закон екологічної ніші. Тому якщо ми щось коригуємо в одному місці, обов’язково виникає проблема в іншому. Ми зможемо замінювати окремі органи імплантатом або посилювати ефективність роботи головного мозку вбудованим чіпом. І малоймовірно, що біологічна система стримувань і противаг дозволить кардинально збільшити довжину життя. І все ж, середній вік може вирости до 100-110 років, хоча зараз до нього доживають одиниці.


Джерело: http://innotechnews.com

Similar Posts