Медична реформа в Україні

“Реформа медицини – це дуже серйозна справа. Ці зміни стосуватимуться кожного громадянина України.” – каже Уляна Супрун стосовно проведення медичної реформи в Україні.
Становлення реформи
Безпосередньо процес підготовки документів для реформи почався не з квітня, а ще 2 роки тому, коли була розроблена нова модель роботи в цій сфері. Нова концепція розглядалася в Кабінеті Міністрів, а так само на зустрічі з комітетом соціальної політики, який був профільним. Всі питання обговорювалися з робочою групою. Президент, у свою чергу, активно підтримав реформацію і закликав, щоб Верховна Рада до кінця цієї сесії ухвалила законопроекти. Він поставив медичну реформу в пріоритет, тому що медицина не працює і немає часу на зволікання. Уже 26 років говориться про зміни, але нічого не відбувається. На поточний же момент зроблені перші кроки по зміні фінансування охорони здоров’я – прийняття законопроекту (на голосуванні законопроект № 6327 отримав 227 голосів).
Гроші йдуть за пацієнтом
Запропонована реформа – це лише перший крок у великому реформуванні охорони здоров’я. Це, перш за все, система фінансування цієї галузі. Йдеться про бюджетні кошти, які кожен платник податків віддає на медицину. Їх не так багато. Проблема в тому, що кошти використовуються неефективно, непрозоро і з корупційними ризиками. Гроші не доходять до пацієнтів. У реформі буде одна проста річ: напрямок прямої проплати за кожного пацієнта і за кожну надану послугу.
З чого ж складається реформа?
-
eHealth
Єдина електронна система, яка в майбутньому об’єднає всі документи і операції охорони здоров’я: інформацію про лікарів, медкартки пацієнтів і їх рецептурні призначення. Медпрацівники звільняться від паперової тяганини, пацієнтам не доведеться розбирати почерк лікарів і переказувати історію свого життя, починаючи з дитячих щеплень. Крім того, eHealth дозволить акуратно вести фінансовий облік, стежити за забезпеченням лікарень препаратами і значно зменшить можливість корупційних схем завдяки виключенню людського фактора.
-
Сімейний лікар
Згідно з реформою первинну медичну допомогу надаватимуть в амбулаторних умовах або за місцем проживання сімейні лікарі. Основний принцип вибору лікаря – “вільне рішення людини”. Пацієнт сам повинен визначити, наскільки він задоволений послугами обраного лікаря – якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю і т.п., а також наскільки зручно користуватися саме цією медичною практикою (розташування, доступність, комфорт). На перших етапах реформи вибір лікарів будуть робити, виходячи з власного досвіду, особистих вражень та рекомендації знайомих. Найближчим часом в електронній системі E-Health обіцяють зібрати чимало даних про лікарів (освіта, досвід) і їх діяльність (наприклад, середня тривалість консультацій, частота відмов від цього лікаря серед пацієнтів, охоплення приписаного населення профілактичними процедурами, перевищення середніх показників призначення антибіотиків і т.п.). На основі цих об’єктивних параметрів згодом з’являться рейтинги лікарів і медичних практик, на які зможуть орієнтуватися пацієнти в своєму виборі.
Реформу вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги почнуть вводити з 2018 року. Вона буде відбуватися поетапно. До цього часу обслуговування громадян в лікарнях і у лікарів-фахівців на амбулаторному рівні здійснювати без змін, на основі діючої моделі. Пацієнтів прийматимуть, як і раніше.
-
Госпітальні округи
Всі медустанови в областях розділять на округу. В кожному буде мінімум одна потужна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування першого або другого рівня. Так, в лікарні першого рівня лікарі будуть надавати хірургічну і реанімаційну допомогу. У лікарні другого рівня лікарі будуть займатися плановим лікуванням пацієнтів з хронічними хворобами або доліковувати пацієнтів після лікарні першого рівня. У лікарні другого рівня також буде відділення екстреної допомоги. Такий поділ відповідає міжнародним стандартам.
Зараз же кожна лікарня має свій профіль. Якщо у людини перелом, “швидка” везе його в медзаклад, яке спеціалізується по травмах, якщо швидка привезе пацієнта з інсультом – доводиться їхати в іншу. Ідея багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування в тому, щоб екстрену допомогу надавали в одному медзакладі
Інші лікарні перепрофілюють виходячи з потреб жителів. Вони стануть лікарнями планового лікування, реабілітаційними центрами або хоспісами. У МОЗ медзакладу обіцяють не закривати.
Терміни реалізації
Якщо Верховна Рада проголосує за відповідні законопроекти, то медична реформа в Україні розпочнеться 1 січня 2018 року. Однак потрібно час на її повну реалізацію. “Ми запланували повністю розгорнути медичну реформу за три роки. Тобто в повному обсязі реформа запрацює в 2020 році”, – сказав Ковтонюк.