Зображення сітківки ока як джерело інформації про здоров’я

Аналіз фотографії сітківки ока за допомогою цифрових систем і технологій великих даних дозволяє отримати точну інформацію про стан здоров’я людини, поставити діагноз на ранній стадії захворювання і визначити необхідне лікування, вважають фахівці віденського Медичного університету (Австрія). За словами Урсули Шмідт-Ерфурт, глави університетського департаменту офтальмології та оптометрії.
“Як вікно, що показує стан мозку і кровоносної системи людини, сітківка дає нам багато інформації про його здоров’я і спосіб життя.”
Вчені з віденського університету вважають, що за допомогою фахівців з підрозділу ендокринології та метаболізму вони зможуть створити автоматизовану цифрову технологію очного скринінгу, яка дозволить без допомоги офтальмологів діагностувати, зокрема, діабет.
На думку вчених, очей – це унікальна частина нашого тіла. Використовуючи технологію оптичної когерентної томографії (optical coherence tomography, OCT) можна протягом 1.2 сек отримувати близько 40 000 сканів загальним обсягом в 65 млн вокселей. Термін воксель є скорочення від слів обсяг (volume) і елемент (pixel) і відноситься до точки тривимірної решітки, яка описує великий обсяг інформації про сітківці. Ці дані автоматично аналізуються за допомогою алгоритмів на основі технології штучного інтелекту. І алгоритм, і власне сам пристрій були розроблені в віденському Медичному університеті в Центрі медичної фізики та біомедичного інжинірингу за участю Лабораторії Крістіана Доплера OPTIMA.
Як пояснює Урсула Шмідт-Ерфурт,
“Цифровий образ сітківки надає величезну кількість інформації, відкриваючи нам дані про здоров’я людини. Це інформація не тільки про існуючі або потенційних захворюваннях, а й про спосіб життя людини. Наприклад, сітківка показує нам вік людини, її стать, звички палити, тиск крові, чи має він діабет або хоча б ризик захворювання ім. ”
Використання цієї технології в клінічній практиці дозволить лікарям отримувати більш детальну картину стану здоров’я пацієнта, що дозволить пропонувати їм спеціалізоване і персоналізоване лікування. Більш того, з часом ця технологія, за словами розробників, дозволить виявляти захворювання внутрішніх органів, таких як нирки, вікові проблеми і неврологічні захворювання.