5 МІФІВ ЩОДО РОБОТИ В МІС
Базовий фукціонал згідно вимог наказу Національної служби здоров’я України є абсолютно безкоштовним. Розробники медичних інформаційних систем (МІС), які пропонують його купівлю за 1 гривню або іншу “символічну плату”, насамперед вводять в оману керівників медзакладів. Нагадаємо, що до базового безкоштовного фукціоналу входять:
– можливість укладання угод с НСЗУ;
– реєстрація лікарів, підрозділів та організацій в eHealth (для СМД);
– реєстрація послуг та місць їх надання (для СМД);
– можливість укладання декларацій з пацієнтами;
– автоматичне оновлення статусу декларацій;
– звіти по деклараціям за віковими групами (загальний та за лікарями);
– реімбурсація.
Рекомендації. При виборі МІС необхідно уважно ознайомитись з умовами надання послуг. Радимо ретельно проаналізувати договір чи публічну оферту з компанією-розробником на предмет конкретного переліку передбачених послуг на період тестової експлуатації та терміну його закінчення, а також вартості обслуговування після тестового завершення. Особливу увагу приділіть пунктам із зірочкою «*».
З 1 січня 2020 року Закон України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” запрацює в повному обсязі. А вже з 1 квітня 2020 року заклади спеціалізованої медичної допомоги приєднаються до її реалізації, що і є етапом реформування “вторинної” ланки.
1 листопада 2019 року розпочалась кампанія реєстрації закладів СМД у електронній системі охорони здоров’я (eHealth). Ця умова необхідна для роботи закладів з Центральним компонентом та для укладання договорів з Національною службою здоров’я України, за якими вони будуть отримувати кошти за кожен пролікований випадок.
Рекомендації. У медичних закладів ще є час визначитися з вибором якісної МІС, яка б відповідала їхнім індівуальним потребам, провести навчання для власних лікарів, опанувати особливості роботи в системі. Але зволікати не треба!
Для якісної комплексної організації роботи всіх підрозділів медичного закладу базового функціоналу не достатньо, адже безкоштовні опції МІС передбачають реалізацію лише мінімальних потреб лікаря та установи. Медична інформаційна система для ЛПУ — це не лише обов’язкова умова для прозорої взаємодії з державою та отримання фінансування. МІС — це сучасний та потужний інструмент, який допоможе керівництву медичного закладу будь-якого рівня суттєво підвищити якість управління, а також вдосконалити рівень роботи установи, завдяки отриманню різнопланової інформації про діяльність персоналу та підрозділів.
Ось які можливості відкриває додатковий функціонал для лікарів:
– автоматизація реєстратури;
– створення електроної медичної картки пацієнта;
– онлайн-запис для пацієнтів;
– прийом лікаря з використанням шаблонів, призначень та протоколів лікування за нозологіями;
– взаємодія з лабораторними та діагностичними системами;
– реєстрація вакцинацій;
– формування штатного розкладу та регулювання навантаженості лікарів;
– аналіз статистики та звітності для керівника;
– застосовування оновлюваного класифікатору лікарських засобів тощо.
Лише завдяки цьому комплексу широких можливостей медичний заклад зможе підвищити лояльність пацієнтів та заробляти більше коштів. Комплексна МІС – це інструмент, який допомагає лікарні не втрачати пацієнтів і якісно з ними взаємодіяти.
Згідно до рекомендацій ДП “Електронне здоров’я” одним із пріорітетів при виборі МІС є оптимальна цінова пропозиція. Так, наразі абонплата за користування у розробників МІС залежить від якості та кількості функціональних можливостей. Слід зазначити, що в рамках реформування національної охорони здоров’я, установи повинні бути клієнтоорієнтованими для успішної комерційної діяльності. Без якісного надання послуг та обліку напрямів своєї діяльності досягнути цієї мети неможливо.
Тому при виборі МІС варто звертати увагу не лише на дешеву вартість, а ще й на наявність наступних сервісів від розробників МІС:
– безкоштовні регулярні оновлення системи;
– чуйна технічна підтримка;
– своєчасне доповнення функціоналу згідно вимог законодавства для забезпечення регулярного фінансування медичного зкладу;
– наявність шаблонних документів для економії часу лікаря;
– наявність медичних довідників (МКБ-10, ICPC-2 тощо) для зменшення помилок;
– технічні можливості для інтеграції з системами дистанційної діагностики та проведення телемедичних консультацій;
– гарантію захисту даних завдяки наявності сертифікату відповідності КСЗІ;
– наявність розширеного функціоналу для керівника з метою ефективного управління медичним закладом.
У хорошій лікарні медицина складається з лікування та сервісу. В умовах повної діджиталізації, основне завдання МІС — це повнота та якість заповнення даних за зверненнями пацієнтів, стандартизована історія ведення хвороби та можливість її використання будь-яким лікарем, виписування електронних рецептів, отримання звітності за результатами прийомів.
Таким чином, медичний заклад за допомогою МІС має можливість відстежити продуктивність своїх лікарів, послуги з найбільшим попитом, оцінити перспективи фінансового аналізу.
Мета МІС – автоматизація всіх процесів у лікарні, адже це дозволяє розділяти звітність установи по послугах залежно від категорій пацієнтів і джерел їх звернення. Це значно спрощує роботу з поточними документами і дозволяє:
– відстежування ефективності діяльності закладу;
– впровадження та облік платних медичних послуги;
– підключення банківських та страхових сервісів;
– автоматизацію діагностичних процесів (PACS, лабораторія);
– інтелектуальний та статистичний аналіз діяльності закладу;
– надання телемедичних консультацій.