Телемедицина по-українськи. Досвід та приклади впровадження

Сьогодні, у зв’язку з впровадженням в Україні пілотного проекту з телемедицини, дуже багато говорять про такі технології. Одні стверджують, що за ними майбутнє, інші впевнені, що Україна до них ще не готова, а дехто поки навіть не розуміє до кінця, що це таке і які відкриває можливості. Тому сьогодні детально розбираємося з телемедициною, її перевагами та перспективами в Україні.

Ще раз про те, що воно таке – телемедицина?

Якщо посилатися на законодавчі визначення, то телемедицина – це метод надання послуг з медичного обслуговування там, де відстань є критичним фактором. Надання послуг здійснюється представниками усіх медичних спеціальностей з використанням інформаційно-комунікаційних технологій після отримання інформації, необхідної для діагностики, лікування та профілактики захворювання.

Говорячи простіше, телемедицина – це віддалена консультація пацієнта з вузькопрофільним фахівцем з приводу діагностики або лікування. Лікар може знаходитись, наприклад, в обласній лікарні, а пацієнт – у ФАПі за місцем проживання. Сама консультація відбувається за допомогою сучасних телекомунікаційних технологій.

Щоб така консультація відбулась, у медзакладах, де фахівці взаємодіють за допомогою телемедичних технологій, потрібні:

  • Комп’ютер та Інтернет
  • Встановлене на комп’ютері відповідне програмне забезпечення – медична інформаційна система з телемедичним модулем
  • Діагностичне обладнання – прилади, інтегровані з медичною інформаційною системою, для автоматичного запису та передачі результатів обстежень

Телемедицина допомагає зв’язати не тільки пацієнта та лікаря, вона також надає можливість лікарям спілкуватися між собою: обмінюватися досвідом, обговорювати складні випадки захворювань, організовувати консиліуми, проводити онлайн-семінари, відео-лекції та конференції. Крім цього телемедичні сервіси допомогли зруйнувати кордони між країнами світу. І сьогодні лікарі з різних країн можуть вільно спілкуватися та обмінюватися досвідом.

Законодавче підґрунтя

Минулого року в країні стартувала медична реформа, яка принесла багато кардинальних змін у систему охорони здоров’я. Телемедицина – одна з них.

Так, ще у кінці 2017 року було ухвалено Закон України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості», що передбачає запровадження телемедицини.

Основна ціль закону – забезпечити якісну диспансеризацію у сільській місцевості, вчасне виявлення захворювань, системний нагляд за певними групами хворих, проведення профілактичних й оздоровчих заходів. Наразі, це дуже актуально та важливо, адже більше 35% українців проживають сьогодні у сільській місцевості, де доступність якісної медичної допомоги дуже низька.

А що у світі?

Якщо у нас телемедичні технології й досі вважаються новим напрямком, то в багатьох країнах світу – це давно знайомий метод медичної допомоги, що за багато років позитивно зарекомендував себе серед лікарів.

Першими країнами, які оцінили переваги телемедицини, були Норвегія та Фінляндія. Саме тут великі відстані між лікарем і пацієнтом мають ключове значення. Тому впровадження телемедичних сервісів стало обов’язковою вимогою для надання якісних медичних послуг мешканцям з віддалених місцевостей.

Потім новий медичний напрямок підхопили США та інші європейські країни. В США телемедицину спочатку використовували військові, потім стали застосовувати і у цивільному житті. А у Китаї навіть розробили унікальний діагностичний пристрій, інтегрований з планшетом пацієнта. Пристрій фіксує фізіологічні параметри організму власника та автоматично передає їх особистому лікарю. За результатами діагностики лікар надає віддалену консультацію.

Що вже зроблено в Україні?

Окрім створеного законодавчого підґрунтя, в Україні за останній рік у напрямку телемедицини зроблено багато позитивних кроків.

Перший – це старт медичної реформи, яка розпочала активну інформатизацію медицини і таким чином створила основу для розгортання телемедичної мережі.

Другий – початок пілотного проекту з телемедицини, який передбачає тестування даних технологій у сільських амбулаторіях 5 областей: Кіровоградської, Харківської, Вінницької, Дніпропетровської, Полтавської. Тестують проект за чотирма напрямками: серцево-судинні та дерматологічні захворювання, цукровий діабет, бронхіальна астма.

Для цього в Україні вже створили мережу з більше ніж 4000 сільських амбулаторій. А майже 400 нових амбулаторій ще перебувають у стані будівництва. Для повноцінного використання телемедицини у цих амбулаторіях встановлено відповідне ПЗ – медичну інформаційну систему, яку заклади можуть обирати самостійно, а також необхідне діагностичне обладнання.

Наприклад, компанія «Медстар Солюшенс» розгорнула телемедичні мережі з повним циклом дистанційної діагностики вже майже у 100 медичних закладах країни у Харківській, Сумській, Кіровоградській, Чернігівській областях. Впроваджена мережа складається з медичної інформаційної системи РІМС «Медстар» з модулем «Телемедицина» і комплектом обладнання для дистанційної діагностики IDIS, що дозволяє збирати діагностичні дані про пацієнта, обробляти їх в медичній картці, передавати для онлайн-консультації з фахівцями районних та обласних лікувальних установ.

Мобільний діагностичний комплекс IDIS складається з основного головного модуля та інтегрованих з ним діагностичних приладів, що необхідні для зняття основних показників стану здоров’я пацієнта. Набір укомплектовано у медичну сумку-укладку. Його зручно використовувати в фельдшерсько-акушерських пунктах, амбулаторіях, а також взяти з собою на виклик до пацієнта додому.
Третій крок – в країні проводяться проекти з навчання медичних працівників. Прикладом може бути започаткована у цьому році Школа Сімейного Лікаря. Це національний проект, що має на меті підготувати сімейних лікарів до успішної роботи в сільських амбулаторіях в рамках реформи сільської медицини. Для проекту розроблено спеціальний навчальний курс з відео лекціями для широкого кола зацікавлених лікарів первинної ланки надання медичної допомоги. В рамках цього проекту, нещодавно відбувся Форум сімейних лікарів, на якому були продемонстровані кейси успішного впровадження телемедичних сервісів у сільських амбулаторіях. Серед цих кейсів – і проект клієнта компанії «Медстар Солюшенс», амбулаторії в селі Протопопівка Приютівської об’єднаної територіальної громади (Кіровоградська область).

Четвертий – це активне розгортання в Україні протягом 2018 року 4G мережі. Адже без якісного інтернет зв’язку не можливе ефективне застосовування телемедичних сервісів.

Головні переваги використання телемедицини

Можна виділити 3 важливих «за» телемедицину.

Перше – швидкість діагностики
Завдяки використанню сучасних діагностичних технологій швидкість прийняття лікарем рішення з приводу діагнозу або лікування значно зростає.

Друге – відстань – більше не перешкода
Телемедицина, як вже було сказано, руйнує кордони, відстань перестає бути критичним чинником при наданні медичної допомоги. Скориставшись відповідними IT-рішеннями, можна консультувати пацієнтів та відстежувати лікувальний процес у найвіддаленіших куточках країни.

Третє – активно діюча мережа професіоналів
Телемедицина створює ефективну платформу для професійного спілкування і зростання медичних працівників. Вона відкриває доступ до важливої інформації щодо історії хвороб і лікування, цікавих клінічних випадків, їх колегіального обговорення.

Кейс. Телемедицина на Кіровоградщині

На Кіровоградщині сьогодні вже у 18 медичних установах почали використовувати телемедичні сервіси – медичну інформаційну систему РІМС «Медстаp» та мобільний діагностичний комплекс IDIS, який дозволяє сімейному лікарю зняти необхідні показники здоров’я пацієнта та передати їх в електронну медичну карту. Сімейні лікарі можуть надавати будь-яку інформацію лікарю-консультанту: дані аналізів, зображення з оглядової камери тощо.

Наразі пілотний телемедичний проект успішно працює в Пpотопопівській та Червонокам`янській сільських амбулаторіях Олександрійського району. Обидві сільські амбулаторії підключені до медичної інформаційної системи РІМС «МЕДСТАР» та обладнані мобільним діагностичним комплексом IDIS, що дає змогу передавати електрокардіограми до Кіровоградського обласного кардіологічного диспансеру. А через деякий час на комп’ютер приходить відповідь щодо стану хворого. На її основі сімейний лікар розробляє рекомендації стосовно подальшого лікування пацієнта.

Таким чином пацієнтам значно спростили доступ до висококваліфікованої медичної допомоги. Не відвідуючи обласний лікувальний заклад, вони отримали консультації профільних кваліфікованих спеціалістів.

Важливо, що на основі досвіду роботи амбулаторій цього регіону телемедицина працюватиме по всій країні.

У висновку зазначимо, що впровадження телемедичних технологій є важливим етапом успішного реформування медичної галузі. Адже телемедицина істотно скорочує витрати на медичне обслуговування, підвищує доступність медицини в цілому, а також є прекрасним рішенням у тому випадку, якщо відстань між лікарем і пацієнтом є критичною.

Якщо хочете регулярно отримувати наші матеріали на електронну пошту, заповніть форму:
[contact-form-7 404 "Не знайдено"]

Similar Posts